Защо все още няма Национален съвет за координиране на прилагането на Рамковата конвенция за контрол на тютюна
Година след като е създадена експертна работна група, която да подготви проект на постановление за създаване на Национален съвет за координиране на прилагането на Рамковата конвенция за контрол на тютюна (РККТ) у нас, такъв съвет все още няма. Някои от становищата, които не подкрепят създаването на такъв съвет, включват аргументи, удобни за тютюневата индустрия, и повдигат съмнения за намеса от нейна страна, разказа д-р Маша Гавраилова, председателка на Сдружение „България без дим“ в интервю за Евромегдан на 14 март 2022 г.
Чл. 5 от общите задължения на РККТ, която България е ратифицирала през 2005 г., посочва, че от всяка държава се очаква да създаде национален координационен механизъм във връзка с прилагането на конвенцията. През януари 2021 г., със заповед на министъра на здравеопазването, е създадена работна група от експерти, която да подготви проект на постановление за създаване на Национален съвет за координация, част от която е и д-р Гавраилова.
За успешното изпълнение на препоръките на конвенцията са необходими обеднинени усилия от цялото правителство, не само на Министерството на здравеопазването, категорична е д-р Гавраилова. „Свидетели сме на прехвърляне на отговорности между отделните ведомства“, отбеляза тя, като даде пример с ратифицирането на Протокола срещу незаконната търговия, който е част от РККТ. В продължение на вече 10 години не става ясно кой е отговорен за подготвянето на документите за тази ратификация и за внасянето им в Министерския съвет. Целта на подобен съвет за кооординация е да създаде връзката между отделните министерства, разясни експертката.
След създаването на работната група, през юни 2021 е създаден законопроект, който Министерството на здравеопазването публикува на сайта си, както и на страницата на Портала за обществени консултации. Междуведомственото съгласуване и общественото обсъждане преминават паралелно.
Становищата, които съдържат забележки против създаването на такъв съвет, произлизат основно от Министерството на икономиката, Министерството на финансите, Министерството на земеделието и Агенция „Митници“, заяви д-р Гавраилова.
Трите министерства са обединени около тезата, че такъв орган не е необходим, защото всичко, което се изисква, вече е регламентирано, а РККТ вече е ратифицирана от ЕС, който също има ангажимент по прилагането ѝ. В резултат на това е приета и Директивата от 2014 година. Това обаче не е достатъчно, коментира д-р Гавраилова. „Директивата е хармонизирана чрез закона за тютюна, но някои текстове не са включени. Например чл. 5.3., който задължава страните членки да предприемат действия, които предпазват техните политики от търговските и други интереси на тютюневата промишленост – няма разработен модел как действат министерствата и държавните служители. В други държави има такива документи“, допълни тя. Даде за пример държави като Канада и Австралия, в които има документи, насочени към държавните служители.
Друго твърдение, което е залегнало в становищата на министерствата е, че всичко, което е трябвало да се извърши, вече е извършено. „Това навежда на мисълта, че под някаква форма има пръст тютюневата индустрия“, коментира д-р Гавраилова.
Д-р Гавраилова е притеснена от становището на Министерството на икономиката, в което се казва, че до този съвет трябва да бъде предоставен достъп на тютюневите браншови организации като производителите и разпространителите. РККТ не допуска това, категорична беше тя. „Не може в състава на съвет, свързан с мерки за намаляване на тютюнопушенето, да има представители на тютюневата индустрия, които се опитват да провокират, да слагат прът в колелото на борбата с тютюнопушенето!“.
В становище експерт от Министерството на финансите подтиква експертите в работната група да обърнат внимание на доклад на Института по пазарна икономика, в който се казва, че всяко увеличаване на цените на тютюневите изделия води до увеличаване на контрабандата. СЗО абсолютно не е съгласна с това твърдение, допълва д-р Гавраилова. „Ако държавата постави ограничения и намали контрабандата и незаконната търговия, няма да има такова опасение“, заключи тя.
Експертката се надява, че въпреки всичко скоро ще бъде създаден такъв съвет и ще се случи необходимата връзка между министерствата за ефективен контрол на тютюна.
Още нещо важно
За да продължаваме да търсим гласовете и гледните точки на хората, които все по-рядко звучат в масовите медии, и да отстояваме етичните, демократични и професионални стандарти на журналистика в обществен интерес, имаме нужда от самостоятелност. Можете да ни подкрепите като направите дарение за „Евромегдан“ по сметката на издателя ни, фондация „БлуЛинк“.