От местопрестъплението – София
“Шпицкоманда” в Столичното следствие притиска политици и министри с дела срещу „неизвестни извършители“, които обаче лесно могат да станат известни ако се увлекат в прекалено дълбоки реформи на съдебната система, примерно. Натискът се ръководи лично от главния прокурор. Делата се разпределят по „съмнителен за закона начин“. Неудобните магистрати, които не са съгласни с тази „практика“, биват мачкани от ръководството. От разследващи често те се превръщат в разследвани. Не, това не е сценарий за новия сезон на „От местопрестъплението“, нито дори за „Четвъртата власт“ или „Под прикритие“, при все че действието се развива в София. Знаем за всичко това благодарение на Бойко Атанасов – най-известният следовател в България днес. Защото се осмели да го разкаже.
И ако реакцията по върховете на съдебната система е враждебна и вяла, обществената подкрепа за следователя е небивала. В средата на м. март, инициативата“Правосъдие за всеки“ внесе във Висшия съдебен съвет (ВСС) над 2000 подписа в подкрепа на Атанасов. Негова снимка се превърна в профилна на хиляди във Facebook. Подкрепата за Бойко Атанасов е безпрецедентна за представител на правосъдието и вдъхва надежда, че борбата за реформирането му не е загубена.
Бившият правосъден министър Христо Иванов, в своята реч по време на „Шествие за правосъдие“ заяви, че следовател Атанасов се е обърнал срещу „гробищната омерта“ в правосъдието. Той коментира този акт, не като част от съдебната реформа, а като революция. Адвокат Михаил Екимджиев пък заяви, че колкото повече хора критикуват прокуратурата, толкова по-бързо ще се стигне онази критична точка на пречупване и насищане, при която нещо радикално ще се случи.
„Фактът, че от известно време множество съдии си позволяват да говорят открито за проблемите в системата, фактът, че съдии излязоха с тоги да протестират, показва, че ледът се пука,“ коментира Екимджиев. Той отбеляза, че напрежението при реализацията на някаква съдебна реформа сега е неимоверно по-голямо от това, което беше преди 5 г. Затова той прогнозира, че рефлексията на разкритията на Бойко Атанасов, които са доволно скандални, може да бъде по-различна. „Твърде много станаха скандалите, забъркани от главния прокурор.” , заяви още той и подчерта, че прокуратурата е ударила поредното морално и професионално дъно. Правозащитникът поиска час по-скоро да бъде приложен спрямо нея този външен специален надзор, за който европартньорите настояват.
До всичко това се стигна след като малко преди да затихне #Яневагейт, в началото на м. февруари, Атанасов разкри пред сайта за разследваща журналистика „Биволъ“ как функционира моделът #КОЙ в прокуратурата. Най-напред оповести съществуването на “шпицкоманда” от 5-6 следователи в Столичното следствие: „При тях отиват всички важни дела за политическа корупция и престъпления във висшите сфери на властта. Делата се водят срещу неизвестни извършители и стоят на трупчета, но се възобновяват когато трябва да се окаже политически натиск. Последният пример е около съдебната реформа,“ обясни Атанасов.
Според думите на непокорния следовател, в Столичната следствена служба (СтСлС) има дело и срещу Бойко Борисов, в качеството му на „неизвестен извършител“. “Целият процес се контролира лично от Сотир Цацаров, на когото се отчитат пряко тези дела. Прокурорите не трябва да решават по вътрешното си убеждение, а съгласно нарежданията и инструкциите на главния прокурор. В противен случай биват “опрасквани” – намаляват им заплатата, завеждат им дисциплинарки и ги затрупват с преписки „за изпотяване”,“ обяснява Атанасов.
Ден след публикуването на част първа от интервюто, на 19 февруари – петък, главният прокурор Сотир Цацаров поиска от Висшия съдебен съвет пълна проверка на твърденията на следователя. В същият ден „Биволъ“ помести и втората част от интервюто на Атанасов. В него той разказва, как е бил „наказан“ с 3 нови преписки. Те са му разпределени, след като е присъствал на срещата с румънския прокурор Моника Маковей.
„Госпожата беше дошла да ни каже как може да имаме нормална и работеща прокуратура и да се преборим със зависимостите на настоящото ръководство. В същия ден ми бяха разпределени три досъдебни производства. Последователни: 164, 165, 166. В същия ден, като същите са ми били разпределени в една и съща секунда. 15:20:39′ Това е една секунда, на която биха завидяли и холивудските продуценти. Същата тази секунда е продължила много дълго време. Тя е продължила някъде около половин час. За да може да ми дадат тия три дела. Нито математически, нито логически погледнато, при 80-90 човека следователи, три дела не могат да се паднат при един, последователно,“ разяснява Атанасов.
Атанасов сезира Етичната комисия на Висшия съдебен съвет (ВСС). Нейния председател Ясен Тодоров му отговаря, че по сигнала му е извършена проверка от градския прокурор Христо Динев. Ситуацията е абсурдна. Атанасов се жали от начина, по който функционира звеното на Динев в Столична градска прокуратура (СГП) , а ВСС възлага на последния да проверява сигнала на следователя. Вместо да се смути, обаче, Атанасов обявява още, че иска ВСС да провери Сотир Цацаров, заради системно неизпълнение на служебните му задължения.
В понеделник, 22.02.2016 г. Цацаров и заместниците му лично се явяват да „разговарят“ с магистратите от „проблемното“ звено. Посещението напомня „другарски съд“, защото ръководството се чувства засегнато от думите на следователя. Пред медиите, след срещата със следователите, главният прокурор обаче не успява да опровергае изнесените пред „Биволъ“ твърдения. Принуден е да признае, че делото за „Авиоотряд 28“, по което “неизвестен извършител“ е Бойко Борисов е било прекратено. С него трябваше да изясни отговорността на премиера за „разходките“ на „Бистришките тигри“ с правителствения самолет. Явно прокуратурата е счела, че няма данни за извършено престъпление.
Междувременно, преди Цацаров, екип на бТВ посещава Атанасов на работното му място. Той отвежда журналистите до контейнерите около СтСлС. Там са изхвърлени нарязани и цели справки, описи и официални искания до институции с оригинални подписи на следователи. Докуметация, за която остана впечатлените, че е трябвало да бъде унищожена в „спешен порядък“, заради проверката, която започва след разкритията на Атанасов. Документите, за нещастие на унищожаващите ги, са заснети и излъчени в ефир. При посещението си в СтСлС, Сотир Цацаров, заявява, че изхвърлените документи не са доказателства, а работни копия от протоколи. Според него, такива могат да се извадят от търговския регистър. Изхвърлянето им било просто „организационна небрежност“. След излъчването на репортажа от bTV обаче съвестен гражданин прибра основната част от нарязаните документи. Този акт уличи в лъжа главния прокурор. Оказа се, че в кофите са изхвърлени документи, които съвсем не могат да бъдат извадени от Търговския регистър и представляват следствена тайна.
Точно докато Цацаров „стягаше редиците“ на Монтевиедо, беше публикувана третата част на интервюто на Атанасова. Там следователят разказва, как е бил притискан от ръководството, за да работи по поръчкови разследвания. Натискът над него започва, когато отказва да застане на чело на сектора, който трябва да разследва тогава „бившите управляващи“ от ГЕРБ. Следователят сигнализира за натиска с доклад до Цацаров, но той не предприема нищо.
„Когато дойде Петьо Петров за началник в Следствения отдел ме извика и ми каза, че на мен ръководството на прокуратурата ми има доверие. От ръководството на прокуратурата никой не ми се беше обаждал. Че ще дойдат дела срещу бившите управляващи. Те тогава не бяха бивши. Това беше края на март, средата, към средата на март 2013 г. И че от мен се иска аз да създам сектор, който да може да разследва управляващите от ГЕРБ. Това нещо, което той ми каза, ден по… час по час, минута по минута беше сведено в едно писмо до главния прокурор лично в кабинета му. По това писмо трябваше да пиша обяснения защо съм го написал. Доверието, което имах в главния прокурор, че си върши работата до този момент се изчерпа. Бях викан от тогавашния градски прокурор Кокинов и ми беше обяснено, че има дело срещу мен и, че ако аз откажа, тези дела може да се случи всичко с мен. Включително били предотвратили да бъда задържан,” разказва Атанасов.
Екипът на Биволъ достига до информация от няколко независими източника, че Бойко Атанасов е подслушван неправомерно. През 2013 г. задържането му се разминава, но животът му отново се превръща в ад. След публикуването на третата част Атанасов е повикан във ВСС и изслушан. В проверката по всичките му сигнали е в едно производство. Включително и срещу Цацаров. В него участва Ясен Тодоров.
По същото време излиза наяве фактът, че през март 2015 година дъщерята на председателя на етичната комисия Теодора Тодорова е назначена за „Младши експерт – протокол“ в отдел „Връзки с обществеността и протокол“, в администрацията на главния прокурор. Така Тодоров, чиято дъщеря е назначена благосклонно от Сотир Цацаров, трябва да проверява сигнал срещу главния прокурор. В подобна ситуация би било редно Тодоров да се отведе в лично качество от проверката по сигналите на Атанасов, защото проверява началника на дъщеря си. Това обаче не се случва. Ще сполети ли съдбата на #Яневагейт и сигналите на следователя? Такива са нагласите. И в прокуратурата и извън нея.
Този журналистически материал е създаден в рамките на проект „Четвъртата власт в млади ръце: Журналистическа практика в обществен интерес”, изпълнен от фондация „БлуЛинк“, създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. Цялата отговорност за съдържанието на материалa се носи от фондация „БлуЛинк“и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този материал отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България – www.ngogrants.bg.